2021 Girls Track and Field Honor Roll

By NFHS on September 27, 2021 recordbookresult Print

100-meter Dash

Ariane Linton

Giesmar Dutchtown, LA

:11.39

Victoria Cameron

Stephenville, TX

:11.48

Tamiia Fuller

Peachtree Ridge, GA

:11.50

Raven Nunnery

River Ridge John Curtis, LA

:11.52

Kaniya Johnson

Lexington White Knoll, SC

:11.53

Hannah Douglas

Bradenton IMG Academy, FL

:11.54

Jassani Carter

Pembroke Pines Flanagan, FL

:11.56

Colleen Branch

Westlake, GA

:11.61

Yahnari Lyons

Jonesboro, GA

:11.65

Adaejah Hodge

Alexander, GA

:11.67

Alyssa Jones

Miami Southridge, FL

:11.67

 

200-meter Dash

Raven Nunnery

River Ridge John Curtis, LA

:23.41

Hannah Douglas

Bradenton IMG Academy, FL

:23.44

Cydney Wright

Daytona Beach Mainland, FL

:23.46

Jassani Carter

Pembroke Pines Flanagan, FL

:23.53

Kaniya Johnson

Lexington White Knoll, SC

:23.58

Adaejah Hodge

Alexander, GA

:23.64

Jayla Jamison

West Columbia Airport, SC

:23.65

Aaliyah Butler

Miami Northwestern, FL

:23.68

Cynteria James

Miami Southridge, FL

:23.72

 

400-meter Run

Kennedy Wade

League City Clear Falls, TX

:52.72

Haley Tate

Katy Seven Lakes, TX

:52.97

Aaliyah Butler

Miami Northwestern, FL

:53.05

Kenya Thompson

Plantation American Heritage, FL

:53.36

Sydney Harris

Buford, GA

:53.67

Pebbles Scott

Miami Norland, FL

:53.86

Jada Williams

Ruston, LA

:54.02

Kylah Buckle

North Port, FL

:54.09

Gabriella Grissom

Sandy Creek, GA

:54.20

Maisha Atkinson

Boca Raton FAU, FL

:54.24

 

800-meter Run

Riley Perlakowski

Harrison, GA

2:08.11

Aubrey O'Connell

Prosper, TX

2:08.64

Jessica Edwards

Fort Myers Canterbury, FL

2:09.10

 

1,600-meter Run

Brynn Brown

Denton Guyer, TX

4:41.29

Sophie Atkinson

Katy Cinco Ranch, TX

4:42.84

Mary Ellen Eudaly

Tampa Cambridge Christian, FL

4:44.80

Caroline Wells

Winter Springs, FL

4:44.90

Caroline Lehman

Tampa Cambridge Christian, FL

4:46.00

Ella Borsheim

Tacoma Bellarmine Prep, WA

4:48.27

Melissa Riggins

Pittsburgh Shady Side Academy, PA

4:48.91

Tatum David

Bradenton IMG Academy, FL

4:49.60

 

3,200-meter Run

Brynn Brown

Denton Guyer, TX

9:58.77

Sophie Atkinson

Katy Cinco Ranch, TX

10:09.21

Caroline Wells

Winter Springs, FL

10:10.40

Caroline Lehman

Tampa Cambridge Christian, FL

10:18.20

Mia Cochran

Moon Area, PA

10:20.04

Heidi Nielson

Katy Cinco Ranch, TX

10:23.14

Hannah Schemmel

Atlanta St. Pius X Catholic, GA

10:25.72

 

100-meter Hurdles

Eddiyah Frye

Fort Lauderdale St. Thomas Aquinas, FL

:13.14

Alexis Glasco

Fort Lauderdale St. Thomas Aquinas, FL

:13.45

Lucheyona Weaver

Fort Myers Dunbar, FL

:13.56

Amanda Kinloch

North Miami, FL

:13.60

Chyler Turner

New Orleans Booker T. Washington, LA

:13.71

Jessicka Woods

Maynard Jackson, GA

:13.82

 

300-meter Hurdles

Alexis Glasco

Fort Lauderdale St. Thomas Aquinas, FL

:40.28

Amanda Kinloch

North Miami, FL

:41.14

Eddiyah Frye

Fort Lauderdale St. Thomas Aquinas, FL

:41.42

Jasmine Gryne

Stockbridge Woodland, GA

:42.14

Madyson Wilson

Westlake, GA

:42.22

 

4x100-meter Relay

Katy Seven Lakes, TX

:44.89

San Antonio Reagan, TX

:45.00

DeSoto, TX

:45.22

Greater Atlanta Christian School, GA

:45.95

Plano East, TX

:46.05

Plantation American Heritage, FL

:46.22

Westlake, GA

:46.32

Fort Bend Marshall, TX

:46.34

North Miami, FL

:46.38

Alvin Shadow Creek, TX

:46.44

 

4x200-meter Relay

DeSoto, TX

1:36.93

Fort Bend Rush, TX

1:37.69

Alvin Shadow Creek, TX

1:37.91

Lancaster, TX

1:37.99

San Antonio Reagan, TX

1:38.12

Frisco Heritage, TX

1:38.26

Midwest City, OK

1:38.36

Ruston, LA

1:38.55

Duncanville, TX

1:38.59

Klein Forest, TX

1:38.59

 

4x400-meter Relay

Miami Northwestern, FL

3:43.80

Katy Seven Lakes, TX

3:44.23

DeSoto, TX

3:45.06

Orlando Evans, FL

3:46.10

LC Clear Falls, TX

3:46.86

Manvel, TX

3:46.91

Sandy Creek, GA

3:47.47

 

4x800-meter Relay

Boise, ID

9:09.65

 

High Jump

Alyssa Jones

Miami Southridge, FL

5-11

Ariel Pedigo

Baton Rouge Parkview Baptist, LA

5-10

Molie Jean Baptiste

Naples, FL

5-10

Kennedy Doakes

Conroe The Woodlands, TX

5-9

Norah Sis

Papillion La Vista, NE

5-8

Kailynn Gubbels

Arlington, NE

5-8

Taryn St. Clair

Wichita North, KS

5-8

Jania Joseph

Statesboro, GA

5-8

Jazzmin Taylor

Alexander, GA

5-8

Kinsley Allen

North Charleston Palmetto Scholars Academy, SC

5-8

Madison Fowler

Bradenton IMG Academy, FL

5-8

Jada Joseph

Plantation American Heritage, FL

5-8

Abigail Morrow

New Braunfels, TX

5-8

Claire Lowery

Rockwall, TX

5-8

 

Long Jump

Alyssa Jones

Miami Southridge, FL

21-3

Laura Baumgardner

Fort Myers Bishop Verot, FL

20-11

Gianna Locci

Stillwater, NY

20-2

Eddiyah Frye

Fort Lauderdale St. Thomas Aquinas, FL

20-2

Nadia Collins

Tallahassee Leon, FL

20-0

Grace Smith

Atlanta Westminster School, GA

19-10

Tayla Moreland

Zebulon Pike County, GA

19-9

Keviah Ealy

Rockwall, TX

19-8.25

Kaitlyn Duhon

Humble Summer Creek, TX

19-8.25

Adaejah Hodge

Alexander, GA

19-7

Jania Hodges

Sandy Creek, GA

19-7

Jada Joseph

Plantation American Heritage, FL

19-7

Alexis Tilford-Rutherford

Richmond George Ranch, TX

19-7

 

Triple Jump

Brya Brewer

Cedar Hill, TX

42-7.50

Kayla Pinkard

Carrollton, GA

41-6

Alexis Tilford-Rutherford

Richmond George Ranch, TX

40-7.50

Natalia Madison

Palm Beach Gardens Dwyer, FL

40-4.25

Ke'yona Gabriel

Lafourche Central, LA

40-3.25

 

Shot Put

Ashlyn Giles

Leesport Schuylkill Valley, PA

49-2.25

Emma Callahan

New Castle Shenango, PA

48-7.75

Anthonett Nabwe

Jamestown, ND

48-1

Siniru Iheoma

Holland Council Rock South, PA

48-0.75

Janae Profit

Dunwoody, GA

47-11

Carlie Weiser

Giddings, TX

47-7

Lexie Brady

Sioux Falls O'Gorman, SD

46-8

 

Pole Vault

Emily Fitzsimmons

Austin Lake Travis, TX

13-9

Cassidy Allen

Jamestown Southwestern, NY

13-6

Emery Prentice

Houma Vandebilt Catholic, LA

13-6

Skyler Schuller

Coppell, TX

13-6

Olivia Lueking

LC Clear Creek, TX

13-6

Payton Phillips

Carrollton, GA

13-5.5

Isabelle Peters

Lindsborg-Smoky Valley, KS

13-3

Allison Neiders

Seattle Holy Names Academy, WA

13-0

Lianne Kistler

Seattle Ballard, WA

13-0

Taylor Shriver

Waynesburg Central, PA

13-0

Chloe Timberg

Doylestown Central Bucks West, PA

13-0

Lily Fleetwood

Shawnee-Mill Valley, KS

13-0

Kendra Wait

Gardner-Edgerton, KS

13-0

Kade Joslin

Austin Lake Travis, TX

13-0

Alyssa Quinones Mixon

San Antonio Reagan, TX

13-0

Molly Haywood

Tomball Memorial, TX

13-0

Alexandra Harber

McKinney North, TX

13-0

Kashlee Dickinson

Canyon, TX

13-0

 

Javelin Throw

Katelyn Fairchild

Andale, KS

175-4

Mackenzie Fairchild

Andale, KS

159-2

Jadyn Troutman

Wellsville, KS

153-9

Kendra Odegard

Lisbon, ND

150-6

Alyse Moore

Louisburg, KS

149-0

Maryanne Ackerman

Slippery Rock, PA

147-6

Belle Bosch

New Paris Chestnut Ridge, PA

146-10

Ariel Pedigo

Baton Rouge Parkview Baptist, LA

141-6.75

 

Discus Throw

Amelia Flynt

Katy Cinco Ranch, TX

173-7

Chrystal Herpin

Pearland Dawson, TX

166-11

Ashlyn Giles

Leesport Schuylkill Valley, PA

165-4

Siniru Iheoma

Holland Council Rock South, PA

164-0

Emma Sralla

Lewisville Marcus, TX

163-10

Cara Salsberry

Boynton Beach Somerset Canyons, FL

160-5

Janae Profit

Dunwoody, GA

159-8

Meredith Adams

Clearwater Calvary Christian, FL

158-0

Skylar Bohlman

Lewisville Hebron, TX

154-11

Ames Burton

Riley County, KS

153-10