2017 Girls Track and Field Honor Roll

By NFHS on August 31, 2017 RecordBookResult Print

100-meter Dash

Sha'Carri Richardson

Dallas Carter, TX

11.28

Lynna Irby

Pike, IN

11.41

Kynnedy Flannel

Alvin, TX

11.43

Daja Gordon

Uplift Hampton, TX

11.52

Katina Martin

Decatur Eisenhower, IL

11.52

Arria Minor

Denver East, CO

11.53

Kelcie Simmons

Leonard, TX

11.53

Alicia Burnett

Ft. Zumwalt South, MO

11.55

Kaylor Harris

Mesquite Horn, TX

11.56

Demi Washington

Clinton, MS

11.56

 

200-meter Dash

Sydney McLaughlin

Union Catholic Reg., NJ

22.96

Kynnedy Flannel

Alvin, TX

23.34

Lynna Irby

Pike, IN

23.41

Lanae-Tava Thomas

Rush-Henrietta, NY

23.42

Sha'Carri Richardson

Dallas Carter, TX

23.48

KaTia Seymour

Palatka, FL

23.48

Symone Mason

Southridge, FL

23.48

Abby Steiner

Dub. Coffman, OH

23.56

Arria Minor

Denver East, CO

23.57

Tamara Clark

High Point Central, NC

23.59

 

400-meter Dash

Sydney McLaughlin

Union Catholic Reg., NJ

51.88

Symone Mason

Southridge, FL

52.69

Shae Anderson

Norco, CA

52.91

Kennedy Simon

Westlake, GA

52.94

Natalie Price

Granville, OH

52.96

Karimah Davis

Palm Beach C, FL

52.98

Taylor Manson

East Lansing, MI

53.21

Tierra Robinson-Jones

Bishop O'Dowd, CA

53.24

Arria Minor

Denver East, CO

53.3

Maliyah Medley

El Toro, CA

53.32

 

800-meter Run

Alyssa Brewer

California, CA

2:07.07

Hannah Reale

Shenendehowa, NY

2:07.27

Gia Napoleon

Thomas Worthington, OH

2:07.47

Olivia Arizin

Cardinal O'Hara, PA

2:07.49

Cathilyn McIntosh

Del Oro, CA

2:07.62

Julia Heymach

Houston Lamar, TX

2:07.86

Kaitlyn Ryan

Bronxville, NY

2:07.88

Paige Keefer

West Babylon, NY

2:07.95

Jacquelyn Hill

Etiwanda, CA

2:08.29

Caroline Timm

Lourdes, NY

2:08.44

 

1,600-meter Run

Olivia Howell

Solon, OH

4:43.25

Anne Forsyth

AA Pioneer, MI

4:43.84

Rebecca Craddock

Brunswick, OH

4:44.60

Maddy Denner

Oak Ridge, CA

4:44.89

Cailie Logue

Girard, KS

4:45.00

Taryn Parks

Greencastle-Antrim, PA

4:45.81

Quinn Owen

Lewisville Marcus, TX

4:47.32

Allison Guagenti

Olen. Orange, OH

4:48.23

Katie Dammer

Abington Heights, PA

4:48.51

Molly Born

SM-Northwest, KS

4:48.57

 

3,200-meter Run

Claudia Lane

Malibu, CA

10:07.33

Brie Oakley

Grandview, CO

10:09.26

Cailie Logue

Girard, KS

10:09.97

Molly Born

SM-Northwest, KS

10:10.64

London Culbreath

McKinney North, TX

10:13.68

Lauren Gregory

Fort Collins, CO

10:16.43

Maddy Denner

Oak Ridge, CA

10:19.18

Elizabeth Chittenden

Mira Costa, CA

10:19.65

Maggie Farrell

Battle Creek Lakeview, MI

10:19.99

Elena Denner

Oak Ridge, CA

10:21.44

 

100-meter Hurdles

Chanel Brissett

Cheltenham, PA

13.35

Kaylor Harris

Mesquite Horn, TX

13.38

Britten Bowen

Ann Arbor Pioneer, MI

13.40

Milan Young

Houston Lamar, TX

13.44

Caitlyn Little

Hoover, AL

13.52

Javlyn Cameron

Katy Mayde Creek, TX

13.54

Emily Sloan

Rock Canyon, CO

13.58

G'Auna Edwards

Spring, TX

13.59

Grace Stark

White Lake Lakeland, MI

13.62

Yasmin Brooks

Susquehanna Twp, PA

13.71

 

300-meter Hurdles

Markalah Hart

Northwestern, FL

40.28

Shae Anderson

Norco, CA

40.31

Jurnee Woodward

Vacaville, CA

40.79

Shante Robinson

Mira Costa, CA

40.84

Milan Young

Houston Lamar, TX

40.97

Faith Roberson

Wall, TX

41.45

Shelby West

Round Rock, TX

41.66

G'Auna Edwards

Spring, TX

41.72

De'Andreah Young

Northwestern, FL

41.86

Tiara McMinn

Jackson, FL

41.96

 

4x100-meter Relay

Mesquite Horn, TX

44.94

Cypress Springs, TX

45.07

McKinney North, TX

45.09

DeSoto, TX

45.39

Northwestern, FL

45.39

Duncanville, TX

45.52

Mansfield Lake Ridge, TX

45.55

Converse Judson, TX

45.64

Uplift Hampton, TX

45.84

Dallas Carter, TX

45.96

 

4x200-meter Relay

DeSoto, TX

1:34.87

Cypress Springs, TX

1:35.53

Duncanville, TX

1:35.94

Mesquite, TX

1:35.98

McKinney North, TX

1:36.15

Longview, TX

1:37.13

Lancaster, TX

1:37.22

Alief Elsik, TX

1:37.38

Rancho, NV

1:37.88

Converse Judson, TX

1:37.94

 

4x400-meter Relay 

DeSoto, TX

3:37.85

Duncanville, TX

3:40.15

McKinney Boyd, TX

3:41.87

Cypress Springs, TX

3:42.57

Southridge, FL

3:43.04

Northwestern, FL

3:43.94

West Babylon, NY

3:44.50

Hillside, NC

3:44.84

St. Thomas Aquinas, FL

3:45.16

North Penn, PA

3:46.13

 

4x800-meter Relay

Fayetteville-Manlius, NY

8:56.41

Mason, OH

8:56.62

Gah. Lincoln, OH

8:56.73

Bronxville, NY

8:58.80

John Jay Cross River, NY

9:00.31

Kings, OH

9:01.43

West Babylon, NY

9:01.43

North Penn, PA

9:02.65

Wester. Central, OH

9:04.85

Strath Haven, PA

9:05.01

 

High Jump

Jelena Rowe

Chicago Heights/Bloom Twp, IL

6-0

Carlie Queen

Summit Christian Academy, MO

5-11

Tiara McMinn

Jackson, FL

5-10¾

Shelby Tyler

Noblesville, IN

5-10

Ja'Sha Sloan

West Mesquite, TX

5-9

Emma Daugherty

Maumee Va., OH

5-9

Tyra Gittens

Enworth, TN

5-9

Skyler Saunders

Valley Heights, KS

5-8¼

Carly Hinkle

Winfield, WV

5-8¼

 

Long Jump

Kynnedy Flannel

Alvin, TX

21-2¾

Lanae-Tava Thomas

Rush-Henrietta, NY

20-7½

Kethlin Campbell

Shelbyville, TN

20-3½

Nicole Warwick

Modesto Chr, CA

20-2¾

Alexis Brown

Kennedale, TX

20-0¼

Taranique Alexander

Northwestern, FL

19-8¾

Armoni Brown

Waukesha South, WI

19-8½

Sophia Falco

Lakewood Ran, FL

19-8¼

Khyasia Caldwell

Pocono Mtn East, PA

19-7¾

Zhane Smith

Poly (Lb), CA

19-6¾

Shatara Johnson

Drew, GA

19-6¾

 

Triple Jump

Jasmine Moore

Man. Lake Ridge, TX

43-4¾

Jaimie Robinson

Flossmoor Homewood-F., IL

42-8½

Sophia Falco

Lakewood Ran, FL

42-8

Kyndal McKnight

Lewisville Marcus, TX

42-1½

Koi Johnson

Dickinson, TX

41-4¾

Harleigh White

Huntingtown, MD

41-4

Jznae Kim

Conroe, TX

41-2

Essence Thomas

Dickinson, TX

41-11½

Chelsey Cole

Allen, TX

40-9¼

Victoria Agyin

McEachern, GA

40-9

 

Shot Put

Alyssa Wilson

Donovan Catholic, NJ

57-1¼

Essence Henderson

Lafayette Jefferson, IN

49-7

Victoria Farley

Portage, IN

49-6

Molly Leppelmeier

McComb, OH

49-6

Keiara Williams

North Kansas City, MO

48-4

Tori McKinley

Hickory, PA

48-11¾

Kathleen Young

Warensburg (W.-Latham), IL

48-11½

Madison Pollard

Anthony Wayne, OH

48-11½

Abby Moore

Rootstown, OH

48-11½

Tess Keyzers

Little Chute, WI

47-8½

 

Discus

Ashley Anumba

Los Osos, CA

177-8

Pamela Amaechi

Lincoln, CA

177-0

Alyssa Wilson

Donovan Catholic, NJ

176-6

Debbie Ajagbe

Ransom, FL

169-3

Erica Grotegeer

Wheatland, CA

167-9

Zada Swoopes

Whitewright, TX

164-0

Makayla Kelby

Lee's Summit West, MO

163-9

Josie Schaefer

Baraboo, WI

163-8

Jocelynn Budwig

Fowler, CA

162-10

Molly Leppelmeier

McComb, OH

159-11

 

Pole Vault

Rachel Baxter

Canyon-Ana, CA

14-4

Colleen Clancy

Smithson Valley, TX

13-6

Brooke Tjerrild

Clovis North, CA

13-6

Carson Dingler

Mary Persons, GA

13-6

Katie Jones

South Williamsport, PA

13-4

Mackenzie Hayward

Lewisville Marcus, TX

13-3

Landon Kemp

Greenville, MI

13-3

Jaci Bickett

Henderson County, KY

13-3

Anna Cathryn Griffith

Taylor, TX

13-2½

Allie Stern

Walsh Jesuit, OH

13-1

Anna Watson

Olen. Orange, OH

13-1

 

Javelin

Dana Baker

Olathe North, KS

164-2

Madison Wiltrout

Connellsville, PA

160-9

Skylar Ciccolini

Mifflin County, PA

155-7

Mackenzie Marze

Teurlings Catholic, LA

150-5

Jordan Sanders

Kickapoo, MO

149-6

Madison Smith

New Oxford, PA

148-3

Rhiley Fritz

Corbett, OR

146-8

Keira McCarrell

West Salem, OR

146-11

Shira Stoller

Sharon, MA

145-9

Halee Thomas

Brooks, AL

145-3